İÇTİHAT - DİLEKÇE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
İÇTİHAT - DİLEKÇE

FORUMUMUZDA İÇTİHAT ÖRNEKLERİ İLE DİLEKÇE ÖRNEKLERİNE ULAŞABİLİRSİNİZ...

AnasayfaAnasayfa  PortalPortal  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En iyi yollayıcılar
Avukat (160)
FESHİN GEÇERSİZLİĞİ VE İŞE İADE DAVASI Vote_lcapFESHİN GEÇERSİZLİĞİ VE İŞE İADE DAVASI Voting_barFESHİN GEÇERSİZLİĞİ VE İŞE İADE DAVASI Vote_rcap 

FESHİN GEÇERSİZLİĞİ VE İŞE İADE DAVASI

YazarMesaj
Avukat
Admin
Admin
Avukat

Rep Gücü : 504

FESHİN GEÇERSİZLİĞİ VE İŞE İADE DAVASI Empty
MesajKonu: FESHİN GEÇERSİZLİĞİ VE İŞE İADE DAVASI   FESHİN GEÇERSİZLİĞİ VE İŞE İADE DAVASI EmptyPtsi Mart 29, 2010 2:26 pm

T.C. YARGITAY
9.Hukuk Dairesi

Esas: 2009/8351
Karar: 2009/32054
Karar Tarihi: 16.11.2009

FESHİN GEÇERSİZLİĞİ VE İŞE İADE DAVASI - DAVACININ RAPOR BİTİMİNDE İŞE GELMEDİĞİ GEREKÇESİ İLE İŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHEDİLDİĞİ - DAVACININ PSİKİYATRİK TEDAVİ GÖRMESİ - DAVACININ RAPOR BİTİM TARİHİNDE ÇALIŞABİLECEK DURUMDA OLUP OLMADIĞI

ÖZET: Somut olayda, davacının rahatsızlığı nedeniyle rapor kullandığı ve rapor bitiminde işe gelmediği gerekçesi ile iş sözleşmesinin feshedildiği anlaşılmaktadır. Mahkemece, davacının psikiyatrik tedavi gördüğü de göz önüne alınarak, rapor bitim tarihi itibari ile çalışabilecek durumda olup olmadığı tespit edildikten soma oluşacak kanaate göre karar verilmesi gerekir.

(4857 S. K. m. 20, 25)

Dava: Davacı, feshin geçersizliğine ve işe iadesine karar verilmesini istemiştir. Yerel mahkeme, davanın reddine karar vermiştir. Hüküm süresi içinde davacı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla, dava dosyası için Tetkik Hâkimi M.A. Bostancı tarafından düzenlenen rapor dinlendikten sonra dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

Karar: Davacı vekili, davacının iş sözleşmesinin, geçerli neden olmadan, davalı işveren tarafından feshedildiğini belirterek, feshin geçersizliğine ve davacının işe iadesine karar verilmesini talep etmiştir.

Davalı vekili, davacının raporunun bitiminin ardından, 5 gün süre ile işe gitmediğini belirterek, davanın reddini savunmuştur.

Mahkemece, davacının 5 gün süre ile işe gitmeyerek devamsızlık yaptığı ve bu durumun davalı işveren yönünden haklı fesih nedeni oluşturduğu gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiştir.

Hüküm, davacı vekilince temyiz edilmiştir.

Somut olayda, yerel mahkemece, değinilen gerekçe ile davanın reddine karar verilmişse de, dosya içeriğinden, davacının rahatsızlığı nedeniyle rapor kullandığı ve rapor bitiminde işe gelmediği gerekçesi ile iş sözleşmesinin feshedildiği anlaşılmaktadır. Mahkemece, davacının psikiyatrik tedavi gördüğü de göz önüne alınarak, rapor bitim tarihi itibari ile çalışabilecek durumda olup olmadığı tespit edildikten soma oluşacak kanaate göre karar verilmesi gerekirken eksik inceleme ile hüküm kurulması hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.

Sonuç: Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 16.11.2009 gününde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
http://ictihatdilekce.yetkinforum.com

FESHİN GEÇERSİZLİĞİ VE İŞE İADE DAVASI
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» FESHİN GEÇERSİZLİĞİ VE İŞE İADE DAVASI
» FESHİN GEÇERSİZLİĞİ DAVASI - İŞE İADE İSTEMİ - TANIK İFADESİ
» İŞE İADE DAVASI - ZAYIF SİCİL NOTU ALINMASI
» İŞÇİ ALACAKLARI DAVASI - FESHİN HAKLI OLUP OLMADIĞI
» YAŞ TASHİHİ DAVASI