İÇTİHAT - DİLEKÇE

FORUMUMUZDA İÇTİHAT ÖRNEKLERİ İLE DİLEKÇE ÖRNEKLERİNE ULAŞABİLİRSİNİZ...
 
AnasayfaAnasayfa  PortalPortal  TakvimTakvim  SSSSSS  AramaArama  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  
Arama
 
 

Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En iyi yollayıcılar
Avukat (160)
 

Paylaş | 
 

 ECRİMİSİL DAVASI - DAVACILARIN HİSSEDAR OLDUKLARI TAŞINMAZA DAVALI BELEDİYE TARAFINDAN HAKSIZ OLARAK EL ATILDIĞI İDDİASI

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Avukat
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 160
Rep Gücü : 504
Kayıt tarihi : 28/12/09
Yaş : 40
Nerden : Samsun

MesajKonu: ECRİMİSİL DAVASI - DAVACILARIN HİSSEDAR OLDUKLARI TAŞINMAZA DAVALI BELEDİYE TARAFINDAN HAKSIZ OLARAK EL ATILDIĞI İDDİASI   Ptsi Mart 29, 2010 10:02 pm

T.C. YARGITAY
Hukuk Genel Kurulu

Esas: 2010/3-3
Karar: 2010/49
Karar Tarihi: 03.02.2010

ECRİMİSİL DAVASI - DAVACILARIN HİSSEDAR OLDUKLARI TAŞINMAZA DAVALI BELEDİYE TARAFINDAN HAKSIZ OLARAK EL ATILDIĞI İDDİASI - TAPU KAYDINDAN DAVA KONUSU TAŞINMAZIN PAYLI MÜLKİYETE TABİ OLDUĞU - DOSYANIN ÖZEL DAİREYE GÖNDERİLMESİ GEREĞİ

ÖZET: Somut olayda davacılar vekili, davacıların hissedar oldukları taşınmaza davalı Belediye tarafından haksız olarak el atıldığını ileri sürerek toplam 42.000 YTL. ecrimisilin tahsiline karar verilmesini talep ve dava etmiştir. Tüm dosya kapsamı ve tapu kaydından dava konusu taşınmazın paylı mülkiyete tabi olduğu anlaşılmış olduğundan direnme kararı bu yönden yerindedir. Ne var ki davalı vekilinin sair temyiz nedenleri özel dairece incelenmemiş olduğundan, dosyanın Özel Daireye gönderilmesi gerekir.

(4721 S. K. m. 995) (YİBK. 11.10.1982 T. 1982/3 E. 1982/2 K.)

Dava: Taraflar arasındaki <Ecrimisil> davasından dolayı yapılan yargılama sonunda; Kırıkkale 1. Asliye Hukuk Mahkemesince davanın kabulüne dair verilen 20.05.2008 gün ve 2007/69 E., 2008/156 K. sayılı kararın incelenmesi davalı vekili tarafından istenilmesi üzerine, Yargıtay 3. Hukuk Dairesinin 25.12.2008 gün ve 2008/19107-22225 sayılı ilamı ile; (...Davada, davacılar ve dava dışı şahısların kök murisi H......'den intikal eden taşınmazın davalı Belediye tarafından haksız işgali nedeniyle davacılar payına hasren toplam 42.000 YTL ecrimisilin tahsili istenilmiş; mahkemece istemin kabulüne karar verilmiştir.

Oysa iştirak halinde mülkiyet söz konusu olduğuna göre, bir kısım mirasçılar kendi paylarına hasren dava açıp sürdüremezler. Böyle bir dava; 11.10.1982 gün ve 3/2 sayılı YİBK’na göre, dava dışı paydaşların sonradan muvafakatlarının alınması ya da miras şirketine mümessil tayini suretiyle de görülmesi mümkün değildir.

O halde; iştirak halindeki mülkiyette paydaşlar arasında zorunlu dava arkadaşlığı bulunduğu kuralı ve dolayısı ile davanın açılmasındaki ittifak koşulu, dava şartı niteliğinde olduğundan dolayı bu husus re’sen gözetilip, paydaş olmayan davalıya karşı tüm mirasçılarca elbirliği ile açılmayan davanın açıklanan nedenle reddi gerekirken, uyuşmazlığın esası hakkında inceleme yapılarak istemin reddine karar verilmiş olması doğru görülmemiştir.

Bu itibarla yukarıda açıklanan esaslar gözönünde tutulmaksızın yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsizdir…) gerekçesiyle bozularak dosya yerine geri çevrilmekle yeniden yapılan yargılama sonunda; mahkemece önceki kararda direnilmiştir.

Hukuk Genel Kurulu’nca incelenerek direnme kararının süresinde temyiz edildiği anlaşıldıktan ve dosyadaki kağıtlar okunduktan sonra gereği görüşüldü:

Karar: Dava, ecrimisil istemine ilişkindir.

Davacılar vekili, davacıların hissedar oldukları taşınmaza davalı Belediye tarafından haksız olarak el atıldığını ileri sürerek toplam 42.000 YTL. ecrimisilin tahsiline karar verilmesini talep ve dava etmiştir.

Davalı vekili, davanın reddini savunmuştur.

Yerel Mahkeme, davanın kabulüne karar vermiş, davalı vekilinin temyizi üzerine hüküm Özel Dairece yukarıdaki gerekçe ile bozulmuş, yerel mahkeme dava konusu taşınmazda iştirak değil müşterek mülkiyet sözkonusu olduğu gerekçesi ile kararında direnmiştir.

Yerel Mahkeme ile Özel Daire arasındaki uyuşmazlık dava konusu taşınmazda elbirliği mülkiyeti mi yoksa paylı mülkiyetin mi geçerli olduğu noktasındadır.

Tüm dosya kapsamı ve tapu kaydından dava konusu taşınmazın paylı mülkiyete tabi olduğu anlaşılmış olduğundan direnme kararı bu yönden yerindedir.

Ne var ki davalı vekilinin sair temyiz nedenleri özel dairece incelenmemiş olduğundan, dosyanın Özel Daireye gönderilmesi gerekir.

Sonuç: Yukarıda açıklanan nedenlerle direnme uygun bulunduğundan dosyanın davalı vekilinin temyiz itirazlarının incelenmesi için 3. Hukuk Dairesine gönderilmesine, 03.02.2010 gününde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://ictihatdilekce.yetkinforum.com
 
ECRİMİSİL DAVASI - DAVACILARIN HİSSEDAR OLDUKLARI TAŞINMAZA DAVALI BELEDİYE TARAFINDAN HAKSIZ OLARAK EL ATILDIĞI İDDİASI
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Bu verdiğim Resim kodunu istediğim şekilde nasıl koyabilirim?
» Forumum Onlineguardian tarafindan silindi, neden ?
» Reklam Olarak Algılamayın ;)
» {iletildi} resmin otomatik olarak kücülsün
» Dosya Nasıl Ekleniyor...

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
İÇTİHAT - DİLEKÇE :: HUKUK İÇTİHATLARI-
Buraya geçin: